کارن ماشین

خلق می کنیم، پس هستیم ...

مشکلات در و پنجره سازان

مشکلات در و پنجره سازان
در و پنجره، مونتاژ در و پنجره، شیشه دوجداره

در و پنجره سازان از مشکلات خود می گویند

به گزارش روز شنبه ایرنا، دهمین نمایشگاه بین المللی درب و پنجره از سوم بهمن ماه با حضور بیش از 285 شرکت داخلی و خارجی از 6 کشور با هدف معرفی ظرفیت های بالقوه و بالفعل صنایع و خدمات صنعت در و پنجره، ایجاد زمینه های جذب سرمایه و سرمایه گذاری، آشنایی با نوآوری ها و پیشرفت های صنعت در و پنجره، ایجاد فضای رقابتی و ارتباط مستقیم میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، اشتغالزایی و یافتن بازارهای جدید صادراتی و افزایش صادرات، در تهران برپا شد که دیروز به کار خود پایان داد.
به گفته مسئولان، هرچند به دلیل تحریم ها در این دوره از نمایشگاه شرکت های خارجی حضور کمرنگ تری نسبت دوره های پیشین داشتند اما همین محدودیت ها سبب شده تا تولیدکنندگان داخلی نیز با مشکلاتی مواجه باشند.
در حاشیه برپایی این نمایشگاه به سراغ دست اندرکاران این صنعت رفتیم تا نقطه نظرات آنان را درباره شرایط حاکم بر تولید و بازار محصولات ایرانی در داخل و خارج کشور جویا شویم؛ در این رابطه رییس هیات مدیره یک شرکت تولیدکننده درب و پنجره به ایرنا گفت: قیمت مواد اولیه پتروشیمی و مواد افزودنی داخلی، همچنین مواد اولیه خارجی بین 2 تا چهار برابر در ماه های گذشته افزایش داشته است.
«یوسف بیگی» افزود: 70 درصد مواد مورد نیز تولید داخلی و 30 درصد آن خارجی است، با این حال در ماه های گذشته توانی برای دپوی مواد اولیه نداشتیم.
این تولیدکننده با انتقاد از حمایت نشدن تولید و تولیدکننده در کشور، ادامه داد: بیمه تامین اجتماعی و مالیات بویژه مالیات بر ارزش افزوده در این شرایط رکود بازار، سایر مشکلات تولیدکنندگان را تشکیل می دهد.
«مالیات بر ارزش افزوده بیشتر فاکتور بازی است، به طوری که برخی تولیدکنندگان آن را پرداخته و برخی دیگر با ترفندهایی از زیر بار آن شانه خالی می کنند.»
وی به افزایش 80 درصدی قیمت درب و پنجره تولید این شرکت اشاره کرد و گفت: با این وجود در مقایسه با پارسال، فروش شرکت 50 درصد کاهش یافته است.
این فعال اقتصادی از برنامه ریزی شرکت برای صادرات به بازار سوریه خبر داد، اما یادآور شد: با بررسی بازار متوجه شدیم حریف تولیدکنندگان ترکیه در این بازار بکر نمی شویم، زیرا آنها از انواع و اقسام حمایت های دولتی از تسهیلات ارزان قیمت گرفته تا مشوق های صادراتی برخوردارند.
وی ابراز امیدواری کرد وزارت امور خارجه که در ماه های گذشته به تشکیل معاونت امور اقتصادی اقدام کرده است، در حمایت از صادرات و صادرکنندگان گام های عملی بردارد.

 کاهش کیفیت تولید مواد اولیه

«نادر حبیبی» دیگر فعال اقتصادی که به تولید پروفیل های پی. وی. سی برای پنجره های دوجداره اشتغال دارد، به ایرنا گفت: افزایش قیمت ارز در ماه های گذشته و سوء استفاده دلالان، تامین کنندگان مواد اولیه را به ورطه نابودی کشاند، به طوری که افزایش قیمت 2 تا 10 برابری قیمت ها را شاهد بودیم و حتی این روزها با ثبات نسبی ارز در محدوده 11 هزار تومان، این افزایش قیمت ها ادامه دارد.
این تولیدکننده یادآور شد: درخصوص ماده اولیه پی.وی.سی هرچقدر قیمت آن افزایش یافت، تقاضا برای آن زیاد شد و در مقابل کیفیت تولید پالایشگاه ها کاهش یافت.
وی بیان داشت: از اردیبهشت ماه تاکنون قیمت انواع مواد اولیه 400 درصد رشد داشته، در حالی که قیمت محصولات نهایی افزایش 250 درصدی را تجربه کرده است.
حبیبی گفت: فروش این شرکت در ماه های آذر و دی امسال صفر بوده و در مجموع در 9 ماهه امسال در همسنجی با پارسال فروش 60 درصد کاهش داشته است.
وی خاطرنشان ساخت: این تحولات در مجموع به ضرر تولید و مصرف کننده بوده، زیرا وزن و کیفیت کار بسیاری محصولات موجود در بازار افت کرده و از استانداردهای لازم برخوردار نیستند.
این تولیدکننده همچنین بیمه، مالیات و افزایش هزینه های حمل و نقل را دیگر مشکلات تولید در شرایط کنونی توصیف کرد و گفت: برای واردات مواد مورد نیاز درخواست تسهیلات حدود 6 میلیارد تومانی از یکی از بانک های دولتی ارائه دادیم، اما در مدت 6 سال باید نزدیک به 38 میلیارد تومان بازپس دهیم.
وی از اقدام دولت در ممنوع کردن واردات کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند به عنوان اقدامی مثبت یاد کرد و گفت: انتظار می رود این حمایت تداوم داشته باشد.

 قاچاق یراق آلات

حبیبی گفت: در بحث یراق آلات مورد نیاز تولید درب و پنجره، قاچاق بویژه از ترکیه و مرزهای غربی بیداد می کند و نظارتی بر آن وجود ندارد.
وی افزود: در سال های گذشته محصولات شرکت به عراق و افغانستان صادر می شد و حتی برای حضور در بازار اوکراین برنامه ریزی داشتیم، اما جذابیتی که دولت ترکیه برای صادرکنندگان خود ایجاد کرده، در عمل صادرکنندگان ایرانی را کنار زده است.
به گفته این تولیدکننده، در شرایط کنونی به دلیل مشخص نبودن دستورالعمل ها و اجرای آنها، حتی در خصوص صادرات هم نمی توان برنامه ریزی داشت.

 نوسانات قیمتی و سردرگمی تولیدکنندگان

«شیما طاطایی» مدیر اداری و مالی یک شرکت تولیدکننده یو.پی.وی.سی نیز به ایرنا می گوید: نوسان های قیمتی مشتریان را سردرگم کرده است.
وی توضیح داد: 30 تا 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز تولید از خارج وارد می شود، اما به دلیل تحریم ها مواد اولیه به صورت سهمیه ای توسط واردکنندگان تقسیم بندی می شود.
طاطایی گفت: به موقع نرسیدن مواد اولیه موجب نوسان های قیمتی شده و این نوسانات سردرگمی مشتریان در خرید کالا را به دنبال داشته است. همچنین کاهش تولید، از کار افتادن خطوط تولید و تعدیل نیرو از دیگر مشکلات تامین نشدن به موقع مواد اولیه است.
وی اظهار داشت: از آنجایی که پیش از تحریم ها به دپوی مواد مورد نیاز اقدام کردیم، تاکنون توانستیم تولید شرکت را در شرایط مطلوبی نگه داشته و با ثبات قیمت، مشتریان را حفظ کنیم.
این فعال تولیدی در عین حال گفت: مواد اولیه داخلی و خارجی تولید یو.پی.وی.سی 2 تا سه برابر شده و در این شرایط، تولید در شرایط سربه سر است؛ شرایطی که سبب شده بسیاری تولیدکنندگان از کیفیت کار کم کنند.
به گزارش ایرنا، سالیانه 550 تن انواع محصولات درب، پنجره و پروفیل به ارزش 200 میلیون دلار صادر می‌شود؛ عراق، هند و برخی کشورهای مشترک المنافع، مقصد اصلی صادراتی این محصولات را تشکیل می ‌دهند.
منبع : ایرنا