کارن ماشین

خلق می کنیم، پس هستیم ...

هر آنچه درباره شیشه دوجداره باید بدانیم:

هر آنچه درباره شیشه دوجداره باید بدانیم:
هر آنچه درباره شیشه دوجداره باید بدانیم:

1-تاریخچه شیشه:

اختراع شیشه تحولی عظیم در معماری دنیا ایجاد کرد . به گونه‌ای که امروزه شهرهای جهان زیبایی خود را مدیون این تحول بزرگ درصنعت تولید می‌دانند. طی نیمه اول قرن بیستم، به جهت توسعه صنعت و تکنولوژی، بهبود و پیشرفت‌هایی در ساختار کارهای شیشه‌ای پدید آمد و بالاخره در اوایل دهه 1950 پیشرفتی در صنعت تولید شیشه حاصل شد که تا به امروز ادامه دارد. تاریخچه تولید و کاربرد شیشه به حدود بیش از 4 هزار سال پیش برمی‌گردد ولی تقریبا 2 هزار سال پس از کشف آن بود که کاربرد شیشه در پنجره‌ها مطرح شد. آلیستار پیلکینگتون روش شناوری شیشه مذاب بر سطح فلز مذاب را ابداع کرد که امروزه از آن به عنوان فرآیند شناور یاد می‌شود. با این روش ورقه‌های شیشه‌ای کاملا صاف و هموار تولید می‌شود که امروزه روشی غالب در تولید شیشه در سراسر جهان است

2فرایند تولید شیشه:

شیشه به واسطه حرارت دادن و سرد کردن ترکیبی از شن، کربنات سدیم و آهک تولید می‌شود

3انواع شیشه:

شیشه در اشکال مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساخت لوازم تزیینی مانند گل، تابلو و غیره در ساختن ظروف آزمایشگاهی و یا ظروف آشپزخانه مانند لیوان، بطری و غیره و بالاخره در ساختن شیشه‌های مسطح که در دو نوع ساده و مشجر عرضه می‌گردد و مصارف مختلفی دارد که عمده‌ترین کاربرد آن به عنوان در و پنجره در کارهای ساختمانی است و انواع آن شامل:

شیشه رنگی -شیشه ضد آتش(پیرکس)-شیشه مسطح -شیشه سکوریت و سکوریت ساختمانی-شیشه نشکن-شیشه ضد گلوله-شیشه انعکاسی(بازتابنده)- شیشه دوجداره(مضاعف)-شیشه سه جداره

4تاریخچه پیدایش شیشه دوجداره:

در سال ۱۸۶۵ میلادی صاحب یک مغازه شیشه فروشی در شهر نیویورک اولین شیشه دوجداره عایق غیر نفوذ در نیویورک را بدست آورد .او دریافته بود که شیشه دوجداره قادر است  از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان به خارج جلوگیری کند و هوای داخل محیط را بهتر محافظت مینماید.  امروزه صنعت دو جداره یکی از ارکان مهم صرفه جویی انرژی در جهان مطرح میگردد.

5ویژگی های شیشه دوجداره:

کاهش اتلاف انرژی

کاهش آلودگیهای صوتی

جلوگیری از نم زدگی شیشه

مقاوم در برابر اشعه فرا بنفش

حذف اثرات مخرب اشعه UV

غیر قابل اشتعال

سهولت در نصب

ایمنی بیشتر نسبت به پنجره های تک جداره

سطح صدا را بین 20 الی 35 دسیبل کاهش میدهد

جلوگیری کامل از عبور گرد و غبار

در هنگام شکستن دیرتر فرو میریزد

6- انواع روش های دوجداره کردن شیشه:

به طور کلی در کشور ما شیشه دوجداره به دو روش ۱با استفاده از اسپیسر حرارتی و ۲- با استفاده از اسپیسر آلومینیومی تولید می شود.

در روش اول دوجداره کردن شیشه نیاز به دستگاه پرس حرارتی می باشد و در روش دوم برای تولید شیشه دوجداره نیازمند چسب عایق مناسب (چسب پلی سولفاید یا چسب هاتملت) می باشد.

7-انواع شیشه دوجداره

شیشه های دوجداره با توجه به انتخاب و سلیقه مشتری و محل مورد استفاده مشتری در سایزها و رنگهای متنوع تولید میگردد که شیشه های به کار رفته در دوجداره میتواند از  شیشه ساده ، شیشه  رفلکس ، شیشه لمینیت ، شیشه  سکوریت ،شیشه سیم دار و … تهیه شده و همینطور با توجه به محل مورد استفاده میتواند سایز اسپیسر به کار رفته در آن متفاوت گردد.

ماشین آلات شیشه دوجداره از مهم ترین ارکان یک کارگاه خط تولید درب و پنجره شیشه دو جداره به شمار می آیند.

ماشین آلات شیشه دوجداره را بیشتر بشناسیم

در یک کارگاه خط تولید شیشه دو جداره ، دو روش برای دو جداره کردن شیشه وجود دارد که هر یک از این دو روش به دستگاههایی نیاز داد :

1-شیشه دو جداره به روش حرارتی

2- شیشه دو جداره به روش چسب (پلی سولفاید و هاتملت)

دستگاههای شیشه دو جداره به روش حرارتی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه شستشوی شیشه خوابیده یا دستگاه شستشوی شیشه ایستاده (که شامل شستشوی شیشه خوابیده عرض 1200 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 1600 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 1800 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 2250 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 2500 و شستشوی ایستاده عرض 1700)

میز برش شیشه(میز برش شیشه با پرده هوا و با جک پنوماتیک، میز برش شیشه بدون پرده هوا و با جک پنوماتیک،میز برش مکانیکی شیشه با پرده هوا، میز برش مکانیکی شیشه بدون پرده هوا)

دستگاه پرس حرارتی (تکسر یا چهارسر)

دستگاه تزریق گاز آرگون (تزریق گاز تک خروجی،تزریق گاز دو خروجی،تزریق گاز چهار خروجی)

دستگاههای شیشه دو جداره به روش چسب میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

دستگاه شستشوی شیشه خوابیده یا دستگاه شستشوی شیشه ایستاده (که شامل شستشوی شیشه خوابیده عرض 1200 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 1600 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 1800 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 2250 و شستشوی شیشه خوابیده عرض 2500 و شستشوی ایستاده عرض 1700)

دستگاه خم اسپیسر (خم اسپیسر اتوماتیک، خم اسپیسر نیمه اتوماتیک)

دستگاه سیلیکاژل پرکن (سیلیکاژل پرکن اتوماتیک، سیلیکاژل پرکن نیمه اتوماتیک)

دستگاه بوتیل زن اسپیسر

میز پرس غلطکی

میز گردان پلی سولفاید

دستگاه تزریق چسب پلی سولفاید(دستگاه تزریق چسب پلی سولفاید بزرگ، دستگاه تزریق چسب پلی سولفاید کوچک)

دستگاه تزریق گاز آرگون(تزریق گاز تک خروجی،تزریق گاز دو خروجی،تزریق گاز چهار خروجی)

پرکاربردترین ماشین آلات شیشه دوجداره:

بعضی از کارگاه های تولید شیشه دوجداره ، از روش های سنتی و دستی برای تمیز کردن شیشه استفاده می گردد که در نهایت موجب میگردد شستشو و چربی زدایی شیشه با کیفیت انجام نشود و گاهی حتی پرزهای پارچه نیز بر روی شیشه باقی بماند و به خوبی لکه ها نیز پاک نشود.

علت این موضوع این است که در این روش، چون خشک کردن به روش اصولی (خشک کردن شیشه توسط فوم نمدی و یا جت باد در دستگاه شستشوی شیشه دوجداره) انجام نمی شود، بنابراین شیشه دارای لکه هایی است که بعد از پایان کار و نصب آن، لکه شیشه به وضوح مشاهده شده و موجب کیفیت پایین کار می گردد.

اولین گام برای راه اندازی کارگاه شیشه دو جداره خرید دستگاه شستشوی شیشه است که در دو نوع معروف خوابیده و ایستاده ارائه میگردند.

از مزایای دستگاه شستشوی شیشه چربی زدایی توسط آب گرم و بدون مواد شوینده است همچنین  استفاده از دستگاه شستشوی شیشه دوجداره ، موجب صرفه جویی در مصرف آب و کیفیت بالای شستشو و در نتیجه سرعت بخشیدن به تولید و از طرفی کاهش نیروی انسانی می شود .این سرعت بخشی در تولید کاملا هزینه خریداری دستگاه شستشو شیشه دوجداره را توجیه می کند. همینطور برای شستشوی شیشه از نیروی انسانی کمتری استفاده میشود  در صورت استفاده از دستگاه شیشه دو جداره بخاطر شستشو با آب داغ و استفاده از روش خشک کن (فوم نمدی و یا جت باد) تمامی مسایل از بین خواهد رفت.

دستگاه شستشوی شیشه خوابیده یا دستگاه شستشوی شیشه افقی 

دستگاه شستشوی شیشه  با عرض 1200 میلیمتر،عرض 1600 میلیمتر، عرض 1800 میلیمتر ، عرض 2250 میلیمتر و عرض 2500 میلیمتر(که عرض های 2250 و 2500 برای کارخانجات سکوریت مورد استفاده قرار میگیرد) قابل تولید می باشد.

از ویژگیهای دستگاه شستشوی شیشه خوابیده کارن ماشین میتوان به بیصدا بودن آن اشاره کرد. دارای 4 فرچه ضد خش با تراکم بالا و 4 فوم نمدی با کیفیت و قطر بالا می باشد که کاملا شیشه را خشک میکند علاوه بر این در قسمت خشک کن فن هایی جایگذاری شده که به همراه المنت ها، هوای داغ را به صورت سشوار صنعتی بر روی شیشه پرتاب میکند.همچنین برای چربی زدایی شیشه در مخزن آب دستگاه المنت قرار داده شده که دمای آب را تا 80 درجه بالا می برد.دو طرف شیشه را همزمان میشورد.دستگاه شستشوی خوابیده قابلیت نصب چرخ را دارد و میتوان در صورت خواست مشتری به صورت تکفاز هم تولید گردد.

نکات کلیدی در خرید دستگاه شستشوی شیشه

ابعاد شیشه قابل شستشو (کوچکترین و بزرگترین شیشه ها جهت شستشو)

تعداد ، نوع فوم و فرچه و تراکم آن

کیفیت قطعات به کار رفته در طراحی و ساخت دستگاه

کیفیت رول های به کار رفته در دستگاه

گارانتی و خدمات پس از فروش

قیمت مناسب و مقرون به صرفه

سهولت در تعویض قطعات و قیمت مناسب لوازم یدکی دستگاه

رنگ و جنس بدنه دستگاه

ابعاد دستگاه(جهت جابجایی در کارگاه)

دپوی قطعات در شرکت تولید کننده یا وارد کننده

عملکرد دستگاه شستشوی شیشه :

عملکرد دستگاه شستشو شیشه به این صورت است که ابتدا اپراتور شیشه را در محل ورودی دستگاه قرار می دهد. با زدن دکمه شروع، شیشه توسط رول های ورودی( غلتک) به محل شستشو هدایت می­ شود. زمانی که شیشه وارد محل شد، به دو طرف شیشه همزمان آب داغ می پاشد و چربی و لکه های موجود روی شیشه توسط فرچه های ضد خش که حتی برای شیشه های سکوریت و lowE   نیز مناسب هستند شسته می شود.

پس از مرحله شستشو توسط فرچه ها شیشه بدون هیچ چربی و کثیفی وارد محفظه خشک کن می شود که در این محفظه شیشه توسط فوم های نمدی با وزش سشوار هوای داغ کاملا خشک شده و به محل خروجی دستگاه برده می شود.

دستگاه شستشوی شیشه دوجداره ایستاده

این دستگاه دارای چهار سایز  میباشد:

ارتقاع فرچه 1400میلیمتر ،ارتفاع فرچه 1700 میلیمتر ،ارتفاع فرچه 2000 میلیمتر ،ارتفاع فرچه 2200 میلیمتر
دستگاه شستشوی ایستاده اغلب دارای 4 فرچه 2 موتوره می باشد . مخزن آب و مخزن شستشو اغلب تمام استیل بوده و  گاهی در برخی از شرکتها از گالوانیزه نیز استفاده میگردد. مجهز به سیستم قطع فرایند شستشو در زمان اتمام شستشو می باشد.رنگ بدنه در بیشتر موارد کوره ای الکتروستاتیک و سیستم خشک کن آن جت باد است. شستشوی ایستاده فضای کمتری نسبت به شستشوی خوابیده اشغال میکند از طرفی صدای بیشتری تولید میکند و استهلاک بیشتری نسبت به شستشوی خوابیده دارد.

دستگاه پرس حرارتی تکسر:( جکدار و بدون جک)

دستگاه پرس حرارتی جهت دو جداره کردن شیشه با استفاده از اسسپیسر حرارتی بکار میرود و در دو نوع جکدار و بدون جک می باشد.

پس از مرحله شستشو ،  شیشه را روی میز پرس حرارتی قرار میدهیم. میز پرس حرارتی مجهز به پرده هوا می باشد که باعث سهولت در حرکت شیشه با ابعاد بزرگ میگردد . همچنین پرس حرارتی دارای قاپک نگهدارنده جهت ثابت نگهداشتن شیشه هنگام چسباندن اسپیسر است . در این مرحله اسپیسر حرارتی را توسط هندکرافت روی شیشه اسپیسر کشی میکنیم و شیشه دوم را روی آن قرار میدهیم. سپس شیشه دوجداره را زیر قسمت پرس دستگاه گذاشته و اسپیسر را بین دو شیشه پرس میکنیم. برای چندین دقیقه به شیشه دو جداره زمان میدهیم تا خنک شود و در مرحله بعدی گاز آرگون را تزریق میکنیم .در این روش نیاز به گوشه نیست و بعد از تزریق گاز دو طرف باز اسپیسر حرارتی را توسط سشوار صنعتی روی هم قرار داده و میچسبانیم. دستگاه پرس حرارتی مجهز به سنسور هوشمند جهت کاهش مصرف برق می باشد و ظرفیت تولید آن 100 متر مربع در یک شیفت کاری است. بلافاصله بعد از تولید قابلیت نصب را دارا می باشد.

اسپیسر حرارتی

اسپیر حرارتی متشکل از دو لایه آلومینیوم تخت و مواج ،فویل آلومینیومی ،عایق حرارتی ، لایه رطوبت گیر و درزگیر بوتیل می باشد :

دولایه آلومینیوم تخت و مواج: این دو لایه استحکام مابین شیشه ها را فراهم میکند بنابراین مقاومت اسپیسر افزایش یافته و شیشه تولید شده با این روش دراثر فشار ، مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

فویل آلومینیومی: این لایه موجب محافظت از لایه عایق حرارتی می گردد.

عایق حراراتی: این لایه از عبور گرما و سرما جلوگیری جلوگیری کرده و موجب می گردد تا شیشه تولید شده عایق بسیار مناسبی باشد.

لایه رطوبت گیر: لایه رطوبت گیر پیشرفت بزرگی در جذب رطوبت می باشد که این لایه به صورت یکنواخت در سطح داخلی اسپیسر قرار دارد.

درزگیر بوتیل: این لایه از ترکیب پیشرفته ای از چسب های حرارتی تشکیل شده است که در اثر حرارت دستگاه پرس این لایه ذوب شده و با قدرت بسیار بالا به سطح شیشه می چسبد.

دستگاه خم اسپیسر

دستگاه خم اسپیسر جهت خم کردن اسپیسر به دو صورت نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ارائه میشود . اسپیسر را به صورت چهار گوش(مربع یا مستطیل) خم می کند .کانتر دیجیتال برای ابعاد اسپیسر و عملیات خم با پدال انجام میشود. در نوع نیمه اتوماتیک با استفاده از این دستگاه دیگر نیازی به استفاده از گوشه اسپیسر نمیباشد که در نهایت کیفیت و زیبایی کار افزایش می یابد و موجب میگردد ظاهر شیشه دوجداره کاملا صنعتی شود..

دستگاه سیلیکاژل پر کن

دستگاه سیلیکاژل پر کن در سه حالت دستی(سرسره ای)، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک قابل تولید می باشد.

سیلیکاژل پرکن دستی(سرسره ای ) دارای سیستم پنوماتیک تزریق با لرزش است همچنین دارای ترموستات قابل تنظیم سیستم گرمایش برای جلوگیری از اسیب مواد در هنگام پر شدن است.بخش جمع اوری مواد اضافی برای جلوگیری از هدر رفتن مواد داشته و توانایی تزریق به پروفیل هایی با ضخامت های متفاوت به صورت همزمان را نیز دارا می باشد.

سیلیکاژل یا رطوبت گیر مهمترین عنصری است که کیفیت محصول را تضمین میکند و احتمال ایجاد شبنم و یا بخار آب بر روی جداره های داخلی شیشه را از بین میبرد .

دستگاه سیلیکاژل پرکن اتوماتیک اسپیسری که در ان قرار گرفته را در دو نقطه سوراخ می کند و از محل سوراخ ایجاد شده در اسپیسر سیلیکاژل را به داخل اسپیسر تزریق میکند.بعد از اتمام عملیات تزریق سیلیکاژل، به صورت خودکار تزریق را قطع کرده و بعد از ان دو سوراخ ایجاد شده را با چسب بوتیل می پوشاند.

دستگاه بوتیل زن
دستگاه چسب زن بوتیل جهت زدن چسب به کنار اسپیسرهای استاندارد مورد استفاده قرار میگیرد.

تایمر شروع کار با دستگاه قابل تنظیم میباشد.

سیستم دستگاه بصورت الکتروپنوماتیک و هیدرولیک میباشد.

قابلیت چسب زنی زوارهای گرد و منحنی را دارد .

از خروج چسب در فشار بالا جلوگیری می کند .

نمایشگر دیجیتال کنترل دما را دارد . سرعت نوار نقاله و تسمه دستگاه قابل تنظیم میباشد.

در زمان و مصرف انرژی صرفه جویی میکند.مجهز به سیتم زمانبندی که به صورت اتوماتیک خاموش و روشن میگردد.

میز پرس غلطکی

دارای غلطکهای زیادی با چرخش 360 درجه میباشد . سیستم پنوماتیک پرس تک سر دارد و بر روی میز به دلیل چرخش دارای کنترل اسان می باشد.تزریق مواد در طول پرس امکانپذیر است و فشار پرس قابلیت تنظیم دارد.دارای پرس پنوماتیک پدالی می باشد (با فشار باد پرس میکند)

دستگاه میز گردان

شیشه دو جداره بر روی این دستگاه قرار میگیرد و هنگام چسب زدن دستگاه با فشار بر روی پدال شروع به چرخش کرده و باعث سهولت در کار میگردد. دارای 4 و یا 5 مکنده پنوماتیک برای ثابت نگهداشتن 2 جداره است . از پدال برای کنترل چرخش و مکنده دستگاه استفاده میگردد همچنین جهت نصب اسپیسر حرارتی بر روی شیشه دوجداره مورد استفاده قرار میگیرد.

دستگاه تزریق گاز آرگون

دستگاه تزریق گاز آرگون در مدلهای تک خروجی ، دو خروجی و چهار خروجی ارائه میگردد.

عملکرد کلی دستگاه به این صورت است که ابعاد، ضخامت و سایز شیشه دوجداره را به آن داده و دستگاه بصورت خودکار مقدار گاز مورد نیاز را محاسبه نموده و تزریق میکند و پس از اتمام تزریق توسط سنسور خودکار ،قطع میکند.

دستگاه دارای برنامه بسیار قوی و صفحه کاربری لمسی و همینطور پی ال سی هوشمند می باشد. نرم افزار را پشتیبانی میکند.جهت کلیه روشهای دوجداره کردن از جمله حرارتی ، پلی سولفاید، هاتملت و روش دستی کاربردی می باشد.

دستگاه تزریق چسب پلی سولفاید

دستگاه تزریق چسب پلی سولفاید دارای چهار نوع پنوماتیکی ، الکتروپنوماتیکی ، هیدرولیکی و الکتروهیدرولیکی میباشد.

این دستگاه چسب پلی سولفاید را با نسبت 1 به 10 ترکیب کرده و اپراتور دستگاه توسط نازل چسب را به شیشه دوجداره میزند و شیشه را عایق میکند.دارای سیستم ایمنی فشار است و قابلیت تنظیم فشار هیدرولیک را دارا می باشد. دارای سیستم مخلوط کن مناسب برای ترکیب است و قابلیت اندازه گیری میزان ترکیب را دارا می باشد.